چگونه خلاصه نویسی را انجام دهم؟

 

مقدمه:

خلاصه نویسی  قسمتی مهم از مطالعه می باشد . خلاصه نویسی باعث می شود تمرکز بیشتر شده و در زمان بازگشت به مطالب خوانده شده  و مرور، زمان کمتری تلف می شود.

خلاصه نویسی مهم ترین منبع در اوقات فراغت یا دوره فراموش کردن می باشد . و در ضمن وقتی می توانید مطالب را خلاصه بنویسید یعنی آن را درست فهمیده اید زیرا با نوشتن بسیاری از ابهامات رفع می شود .

از چه مطالبی خلاصه بردارم؟

1. متاسفانه برخلاف تصور رایج خلاصه برداری از متن درسی کتاب ها چندان مفید نیست، بلکه در کنکور مهم ترین بخشی که شما می توانید از آن خلاصه بردارید نکات موجود در تست های سال های گذشته و کنکورهای آزمایشی است که در آنها شرکت می کنید چون مشخصاً در این دو مورد شما به موارد و نکاتی که آنها را بلد نیستید پی برده و با یادداشت این موارد در برگه های خلاصه نویسی خود نکات جدیدی را به دایره ی معلومات خود اضافه می کنید.

2.هر گز سعی نکنید از مواردی که بلد هستید خلاصه برداری کنید این نحوه ی خلاصه برداری حجم خلاصه نویسی را بدون دلیل درستی افزایش داده و به کارکردهای این روش سودمند آسیب جدی می رساند. نکاتی مناسب خلاصه نویسی هستند که شما آنها را تا به حال نمی دانستید.

 

خلاصه برداری چند مرحله دارد؟

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که خلاصه برداری در چند مرحله انجام می شود و در هر مرحله باید خلاصه ها را اصلاح کرد که این روند

به صورت مراحل زیر است:

مرحله ی 1 – ابتدا از مطالبی که میخوانید، نکات مهم و به خصوص نکاتی را که بلد نیستید و یا احتمال می دهید در آینده فراموش می کنید خلاصه ای تهیه کنید.

مرحله ی 2- در بازه های زمانی مشخص ( مثلاً انتهای هر هفته به خلاصه های خود مراجعه کنید و آنها را به طور کامل دوره کنید.)

مرحله ی 3- پس از چند هفته نکاتی را که احساس می کنید به آنها تسلط پیدا کرده­ اید و هرگز فراموشتان نمی شود حذف کنید و در هفته های بعدی بر روی مطالب باقی مانده تمرکز کنید

توجه:

شما در صورتی می توانید مرحله 3 را انجام دهید که بتوانید مرحله 2 را بارها و بارها انجام داده باشید.

 

چگونه خلاصه نویسی را انجام دهم؟

برای خلاصه نویسی باید سعی کنید مطالب را خوب درک کنید . سپس از استنباط خودتان شروع به نوشتن مطالب کلیدی نمایید یعنی یادداشت برداری فقط با کلمات ویژه خودتان باشد و نکات اساسی بیان شود .

یادداشتها نباید بازنویسی متن باشد بلکه چکیده و استنتاج مطالب به صورت کلمات کلیدی باشد به طوری که با دیدن کلمه مفهوم فوق به یاد آید .

*خلاصه های شما باید مختصر و مفید  و یاد آوری کننده کلی مطالب مهم باشد .

*کلمات مهم را بزرگتر و یا پر رنگتر بنویسید .

*در خلاصه نویسی باید دقت کرد که معمولا ایده و نکته اصلی در دو جمله اول پاراگراف بیان می شود و بقیه پاراگراف توضیحات این مطلب می باشد . اما این امر بدان معنا نیست که بقیه متن مهم نیست بلکه در ادامه متن باید به کلمات مهم مانند نخست،مهم ترین ، اولین و … بسیار توجه کرد .

*در خلاصه نوشتن از علائم قراردادی و نشانه ها استفاده کنید  مثل :

افزایش می یابد :                      کاهش می یابد :                رابطه داشتن  : 

*در هنگام خلاصه نویسی بهتر است در کنار هر مطلب یا زیر آن چند سانتی متر جا برای اضافه نمودن مطالب بعدی در نظر گرفت.

بهتر است که خلاصه نویسی روی برگه انجام شود و به صورت کلاسوری باشد .

هیچ گاه در حین مطالعه ( همزمان با خواندن )  خلاصه نویسی نکنید به این خاطر که تمام تمرکزتان به چگونگی خلاصه و نوشتن جلب می شود .

چگونه خلاصه نویسی انجام دهم؟

برخی از ما به هر دلیل، تنبلی یا نبودن وقت یا مطالعه در تاکسی و مترو و … – امکان تهیه «نقشه محتوا» نداریم. در این موارد هایلایت کردن به کمک ماژیک میتواند مفید باشد. اما توصیه میشود که همیشه از چند رنگ ماژیک استفاده کنیم (برخی آقایان فکر میکنند این کار دخترانه است، اما واقعیت این است که کارکرد آن بسیار خوب است).

هر رنگ ماژیک را به یک نوع محتوا اختصاص دهید. به طور مثال:

رنگ اول: مطالبی که جان کلام است و نویسنده، ده ها سطر نوشته تا به آن یک یا دو جمله برسد.

رنگ دوم: کلمات کلیدی که برای نخستین بار در نوشته مطرح میشوند.

*از خلاصه ها در وقت های مرده مثل اتوبوس ، مترو ، مطب دکتر و … استفاده کنید .

 موفق باشید دانشجویان آینده.

 

به انسانی گروپ بپیوندید تا با لذت درس بخوانید.